تاکسی بیسیم تهران
  • خانه
  • اخبار
  • راهگذر حمل ونقلی عمان، ایران، تركمنستان و ازبكستان فعال می‌شود

راهگذر حمل ونقلی عمان، ایران، تركمنستان و ازبكستان فعال می‌شود

راهگذر حمل ونقلی عمان، ایران، تركمنستان و ازبكستان فعال می‌شود
تین نیوز |  رئیس جمهور كشورمان امروز در عشق آباد با اشاره به فعال شدن راهگذر حمل ونقلی عمان، ایران، تركمنستان و ازبكستان از افزایش حجم مبادلات ریلی ایران و تركمنستان تا سه برابر و دو برابر شدن حجم جا‌به‌جایی از طریق جاده خبر داد.

به گزارش تین نیوز از مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی، حجت‌الاسلام حسن روحانی در جمع خبرنگاران كه پس از نشست مشترك هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و تركمنستان برگزار شده بود، با اشاره به همكاری‌های دو كشور در عرصه‌های نفت و گاز، برق، حمل و نقل و احداث خطوط ریلی و جاده‌ای مشترك، تصریح كرد: در دیدارها و مذاكرات امروز تصمیم گرفتیم تا حجم مبادلات ریلی بین دو كشور سه برابر و حجم مبادلات جاده‌ای بین دو كشور به دو برابر افزایش یافته و در یك فرصت ده ساله حجم مجموع روابط اقتصادی دو كشور را از رقم 3.7 میلیارد دلار امروز به 60 میلیارد دلار افزایش دهیم، كه این ارقام با امكانات و ظرفیت‌های دو كشور و اراده سیاسی موجود نزد رهبران دو كشور كاملاً در دسترس و تحقق یافتنی است.

رئیس جمهوری با اشاره به همكاری‌های دو كشور در عرصه‌های نفت و گاز، برق، حمل و نقل و احداث خطوط ریلی و جاده‌ای مشترك، تصریح كرد: در دیدارها و مذاكرات امروز تصمیم گرفتیم تا حجم مبادلات ریلی بین دو كشور سه برابر و حجم مبادلات جاده‌ای بین دو كشور به دو برابر افزایش یافته و در یك فرصت ده ساله حجم مجموع روابط اقتصادی دو كشور را از رقم 3.7 میلیارد دلار امروز به 60 میلیارد دلار افزایش دهیم، كه این ارقام با امكانات و ظرفیت‌های دو كشور و اراده سیاسی موجود نزد رهبران دو كشور كاملاً در دسترس و تحقق یافتنی است.

دكتر روحانی با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران آماده ارایه خدمات فنی و تأمین كالاهای مورد نیاز تركمنستان در زمینه‌های مختلف است، خاطر نشان كرد: ایران و تركمنستان دریای خزر را دریای صلح، دوستی و برادری می‌دانند و به لحاظ حقوقی نیز برای بهره‌برداری از منابع مختلف دریای خزر و نیز فعال كردن بنادر و كشتیرانی در این دریا آماده همه گونه همكاری با هم هستند.

رئیس جمهوری همكاری در زمینه حفاظت مؤثرتر از محیط زیست، توسعه گردشگری و ارتقاء سطح همكاری‌های علمی و فناوری را از دیگر موارد، مطرح در مذاكرات دو كشور برای افزایش همكاری‌های دوجانبه ذكر كرد و ادامه داد: دو كشور مصمم هستند، كریدور جنوب به شمال از مسیر عمان، ایران و تركمنستان و ازبكستان را برای تأمین منافع همه كشورهای منطقه بیش از پیش فعال كنند.

قربانقلی بردی محمد‌اف نیز در این نشست خبری با مفید و سازنده توصیف كردن مذاكرات مقامات دو كشور گفت: تركمنستان اهمیت زیادی برای توافقات صورت گرفته در نشست امروز قایل است و معتقدم اسناد امضا شده امروز می‌تواند صفحات جدیدی در تاریخ روابط دو كشور بگشاید.

رئیس‌ جمهوری تركمنستان با بیان اینكه در مدت كوتاه از دوره جدید روابط ایران و تركمنستان این روابط پیشرفت زیادی كرده و به لحاظ محتوایی كاملاً متفاوت از قبل است، اظهار داشت: تركمنستان به موفقیت‌ها و پیشرفت‌های ایران افتخار می‌كند و با علاقه گسترش روابط با ایران را در عرصه‌های مختلف دنبال می‌نماید.

وی توسعه همكاری وزارتخانه‌های امور خارجه دو كشور، گسترش روابط بازرگانی و تجاری ، همكاری در اجرای طرح‌های بزرگ و توسعه مسیرهای ریلی و جاده‌ای و فعال كردن كریدورهای منطقه‌ای را از دیگر مسایل مورد مذاكره در نشست امروز مقامات دو كشور عنوان كرد و گفت: از روند رو به گسترش روابط دو جانبه كاملاً رضایت دارم.

 
همكاری در بخش راه‌آهن و احداث جاده و پل سرخس

 ایران و تركمنستان روز چهارشنبه و به دنبال نشست مشترك هیأت‌های عالی‌رتبه دو كشور ، 17 سند همكاری در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، حقوقی و علمی و فناوری امضا كردند.

این اسناد كه راه گسترش همكاری های همه جانبه تهران – عشق آباد را بیش از پیش هموار كرد، در حضور حجت الاسلام و المسلمین دكتر "حسن روحانی" و "قربانقلی بردی محمداف" روسای جمهوری ایران و تركمنستان ، میان مقامهای ارشد دو كشور امضا شد.

برنامه همكاری پنج ساله وزارتخانه‌های امور خارجه دو كشور، پروتكل انتقال محكومان به حبس بین دو كشور، همكاری در زمینه محیط زیست، مبادلات فرهنگی، هنری، علمی و آموزشی در فاصله سال‌های 1394 تا 1397، همكاری در زمینه مبارزه با پولشویی، همكاری در زمینه بررسی احداث پل سرخس، همكاری در زمینه بررسی ساخت و احداث جاده، همكاری در زمینه تولید و تبادل برق، همكاری در زمینه صادرات كالا و محصولات شیمیایی، همكاری‌های كشاورزی، همكاری در بخش راه‌آهن، همكاری‌های بخش خصوصی دو كشور، همكاری در زمینه نسخ خطی، همكاری اتاق‌های بازرگانی دو كشور، همكاری میان استان خراسان شمالی و استان آخال تركمنستان، همكاری بین استان گلستان و استان بالكان تركمنستان و همكاری بین خراسان رضوی و استان مرو تركمنستان، از جمله این اسناد همكاری بود.

Read more http://tinn.ir/vdcizza5.t1aqy2bcct.html


تاکسی بیسیم تهران در فیسبوکتاکسی بیسیم تهران در گوگل پلاستاکسی بیسیم تهران در توئیترتاکسی بیسیم تهران در یوتیوبفید تاکسی بیسیم تهران

تماس رایگان با تاکسی بیسیم تهران 1828