تاکسی بیسیم تهران
  • خانه
  • اخبار
  • حالت هواپیما چیست و چرا باید از آن استفاده کنید؟

حالت هواپیما چیست و چرا باید از آن استفاده کنید؟

حالت هواپیما چیست و چرا باید از آن استفاده کنید؟
تین نیوز | بسیاری از کاربران فکر می‌کنند استفاده از حالت هواپیما در گوشی هیچ کاربردی ندارد و تا وقتی که مشخص نشده امواج شبکه‌های مخابراتی ضرری جدی ندارند نیاز به فعال کردن آن هم نیست، یا دست کم کاربرد آن تنها به حضور به هواپیما محدود می‌شود. اما حالت هواپیما در گوشی‌ها چیست و به چه کار می‌آید؟ اصلا چرا باید از آن استفاده کرد؟

 
این وضعیت (Airplane mode) در حقیقت موجب می‌شود رادیو، وای‌فای و بلوتوث دستگاه و در مجموعه عملیات انتقالی گوشی غیرفعال شوند. اما اکنون در بسیاری از هواپیماها قابلیت وای‌فای وجود دارد و احتمالا به‌زودی هم می‌توان بدون خاموش کردن گوشی در طول سفر بدون دردسر تماس تلفنی برقرار کرد. با این اوصاف از این پس از این حالت در چه شرایطی استفاده کنیم؟ نکته اینجاست که اگر شما هرگز با هواپیما هم سفر نکنید، با فعال کردن این ویژگی می‌توانید بخش‌هایی از گوشی که با امواج رادیویی انرژی زیادی مصرف می‌کنند را متوقف کنید. درواقع، حالت هواپیما، مادامی که نیازی به امواج بی‌سیم نداشته باشید عمر باتری دستگاه را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

 
 حالت هواپیما دقیقا چه می‌کند؟

حالت هواپیما فارغ از اینکه از چه دستگاهی استفاده می‌کنید (گوشی اندرویدی، آی‌فون، آی‌پد، تبلت یا گوشی ویندوزی یا هر دستگاه دیگر) کار یکسانی انجام می‌دهد:

امواج مخابراتی: ارسال و دریافت امواج مخابراتی از طریق برج‌های مخصوص متوقف می‌شود. با فعال کردن این ویژگی دیگر نمی‌توانید تماس صوتی برقرار کنید یا پیامک بفرستید.

وای‌فای: گوشی شما دیگر نمی‌تواند به دنبال بسترهای وای‌فای در اطراف بگردد و به آنها متصل شود و اگر هم به مودم وای‌فای متصل باشید، این ارتباط قطع خواهدشد.

بلوتوث: در حالت هواپیما قابلیت بلوتوث دستگاه نیز غیرفعال می‌شود، یعنی نمی‌توانید داده‌ای را میان دستگاه‌ها منتقل کنید. اما با این حال ارتباط بلوتوث با صفحه کلید یا ماوس قطع نمی‌شود. 

جی پی اس: حالت هواپیما همچنین عملیات مربوط به جی پی اس دستگاه را نیز متوقف می‌کند. اما این فرآیند در همه گوشی‌ها یکسان نیست و از همین‌رو موضوع جی پی اس کمی گیج‌کننده است. از دیدگاه نظری جی‌پی‌اس با فناوری‌های دیگری که در اینجا به آنها اشاره کردیم تفاوت دارد؛ دستگاهی که جی پی اس فعال دارد تنها به سیگنال‌های دریافتی از ماهواره‌ها گوش می‌دهد، ولی هیچ داده‌ای را منتقل نمی‌کند.

با این همه، برخی از مقررات مربوط به پرواز از دریافت سیگنال‌های جی پی اس هم بنا به دلایلی چند جلوگیری می‌کنند. وقتی حالت هواپیما فعال می‌شود، معمولا یک آیکون هواپیما در بخش هشدارهای گوشی به نمایش در می‌آید که در گوشی‌های اندرویدی و‌ای او اسی در نوار بالایی قابل مشاهده است. شما در این حالت هنوز هم می‌توانید از گوشی استفاده کنید و نیازی به خاموش کردن دستگاه ندارید.

چرا حالت هواپیما ضروری است؟

قوانین اکثر کشورها استفاده از دستگاه‌هایی را که انتقال سیگنال انجام می‌دهند، منع کرده‌اند. یکی گوشی معمولی یا تبلتی که به قول خودمان سیم‌کارت‌خور است با برج‌های ارتباطی مختلفی ارتباط برقرار می‌کنند. اگر فاصله گوشی با این برج‌ها بیشتر شود، گوشی یا تبلت لاجرم سیگنال‌هایشان را برای برقراری ارتباط با این برج‌ها قوی‌تر می‌کنند. این مدل ارتباطی می‌تواند با حسگرهای درون هواپیما تداخل پیدا کرده و به‌طور بالقوه اختلالاتی در تجهیزات ناوبری ایجاد کند. این نگرانی است که همگی با آن آشنایی داریم و دلیل اصلی قوانین پرواز است. اما با همه اینها اگر هم این اختلال مشکلی ایجاد نکند هواپیما به‌دلیل اینکه برخی حالت‌های مذکور را فعال نکرده‌اند سقوط نمی‌کند، خیال‌تان آسوده! مساله مهم‌تر این است که نظر به اینکه سریع در حال سفر هستید تمامی گوشی‌ها در هواپیما از این برج به آن برج پرش می‌کنند. این امر می‌تواند بر سیگنال‌های گوشی‌های مردمی که روی زمین هستند تداخل ایجاد کند. به هر حال با روشن کردن این ویژگی مانع از این می‌شوید که گوشی شما این کار دشوار را بر عهده بگیرد، زود باتری خالی کند و با این حال نتواند یک سیگنال کامل بگیرد!

 
 وای‌فای و بلوتوث در حالت هواپیما فعال می‌شوند

فناوری وای‌فای در برخی از هواپیماها مجاز است و درواقع بسیاری از هواپیماهای امروزی سرویس وای‌فای پولی دارند. فعال سازی حالت هواپیما همواره وای‌فای را خاموش می‌کند، اما در اکثر دستگاه‌ها و به‌ویژه مدل‌های امروزی می‌توان آن را دوباره روشن کرد. سیگنال‌های مخابراتی هنوز هم مسدود می‌شوند، اما وای‌فای کار می‌کند و می‌توانید در طول پرواز از آن استفاده کنید. برخی از دستگاه‌ها قابلیت روشن کردن بلوتوث را نیز می‌دهند، اما همه چیز بستگی به قانون پرواز و آژانس نظارتی دارد.

 
 سیگنال‌های مخابراتی به‌زودی در هواپیما

سیگنال‌های مخابراتی دیر یا زود در هواپیماها نیز قابل استفاده هستند. کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات‌متحده اکنون در حال تغییر قوانین سیگنال‌های بالاتر از هزار فوت است. اما از سوی دیگر موسسه وزارت ترابری آمریکا می‌خواهد برقراری صوتی در هواپیما را مانند گذشته ممنوع کند. نتیجه نهایی اینکه شاید در آینده‌ای نزدیک تنها بتوان با استفاده از گوشی از بسترهای متنی استفاده کرد و نسبت به تبادل پیامک اقدام کرد. در این شرایط شما با برج‌های مخابرتی ارتباط برقرار نمی‌کنید، بلکه به یک دستگاه تعبیه شده در هواپیما به نام «پیکوسل» (picocell) متصل خواهید شد.

پیکوسل در حقیقت یک برج مخابراتی کوچک محسوب می‌شود، ولی سیگنال‌های شما را به ماهواره‌های ارتباطی می‌فرستد که آنها نیز به نوبه خود این داده‌ها را به ایستگاه‌های زمینی و شبکه سلولی منتقل می‌کنند. از آنجا که فرستنده پیکوسل در هواپیما به گوشی‌ها نزدیک است، دستگاه می‌تواند در پایین‌ترین سطح توان، بستر ارتباطی را ایجاد کند.

به باور تام ویلر (Tom Wheeler) رئیس کمیسیون ارتباطات فدرال: «گوشی‌هایی که در هواپیما هستند برای ارتباط با برج‌های راه دور نیازی به تقویت سیگنال ندارند و از این رو این امر به‌طور بالقوه اختلال بین سیگنال‌ها را از بین می‌برد.» با همه اینها، حتی اگر برقراری تماس هم در هواپیما مجاز شود، حالت هواپیما یک ویژگی ضروری در گوشی شما است.

 

ادامه  http://tinn.ir/vdchwznk.23n-6dftt2.html


تاکسی بیسیم تهران در فیسبوکتاکسی بیسیم تهران در گوگل پلاستاکسی بیسیم تهران در توئیترتاکسی بیسیم تهران در یوتیوبفید تاکسی بیسیم تهران

تماس رایگان با تاکسی بیسیم تهران 1828