تاکسی بیسیم تهران

خوش‌بینی برنت؛ بدبینی WTI

خوش‌بینی برنت؛ بدبینی WTI
تین نیوز |  اداره اطلاعات انرژی آمریکا(EIA) برآورد خود از بهای نفت برنت در سال 2015 را نسبت به پیش‌بینی قبلی 2 دلار افزایش داد. این در حالی است که پیش‌بینی این سازمان از قیمت نفت خام آمریکا در همین سال 2 دلار کاهش داشته است. در واقع EIA با توجه به روند افزایشی حجم ذخایر نفت آمریکا احتمال داده است که تفاوت قیمت این دو شاخص نفت افزایش داشته باشد. براساس این گزارش حجم ذخیره نفت آمریکا در مخازن کوشینگ و اوکلاهاما به شدت در حال افزایش است و ظرف دو ماه اول سال 2015 حدود 50 میلیون بشکه افزایش داشته است. در واقع قانون منع صادرات نفت خام که حدود 30 سال است در آمریکا حاکم است موجب شده مازاد عرضه در بازار این کشور بیش از بازار نفت برنت باشد.

بر همین اساس افزایش تولید از میادین نفتی شیل که به گفته EIA در ماه‌های آینده همچنان ادامه خواهد داشت به افزایش موجودی این کشور منجر شده است. بر اساس این گزارش شرایط بنیادی بازار نفت تغییر محسوسی نداشته و همچنان برآورد می‌شود که میزان تولید بیش از تقاضای جهانی آن باشد. در ساعات پایانی روز سه‌شنبه، با انتشار این گزارش قیمت نفت با شوک کاهش قیمت بیش از 3 درصد مواجه شد.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، روز گذشته تا لحظه تنظیم این گزارش، (ساعت 16 به وقت تهران)، نفت خام آمریکا با رشد 19 سنتی مواجه شد و به 48/ 48 دلار بر بشکه رسید. همچنین نفت برنت نیز رشد مشابهی را تجربه کرد و هر بشکه آن 58/ 56 دلار معامله شد. از طرفی بر اساس آخرین به‌روز‌رسانی سایت اوپک، بهای سبد نفتی این سازمان روز سه‌شنبه 5/ 1 دلار افت کرد و به 03/ 53 دلار بر بشکه رسید و بر این اساس در کمترین سطح قیمتی ظرف یک ماه گذشته قرار گرفت.

 
 چشم‌انداز EIA از قیمت نفت: افزایش برنت و کاهش WTI

اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرد که بهای نفت برنت در سال 2015 به بیش از 59 دلار در بشکه برسد. این برآورد از پیش‌بینی قبلی این سازمان در گزارش ماه گذشته 2 دلار بیشتر است. همچنین قیمت نفت برنت در سه‎ماه دوم سال به 56 و در سه‌ماه چهارم به 67 دلار در هر بشکه خواهد رسید. این گزارش همچنین برآورد خود از قیمت نفت برنت در سال آینده میلادی را بدون تغییر گذاشته است. اما نکته قابل توجه در گزارش EIA درخصوص قیمت نفت خام آمریکا است، این سازمان قیمت WTI در سال‌های نامبرده را کاهش داده است. بر اساس این گزارش به دلیل پر شدن ذخایر نفتی پایانه کوشینگ و اوکلاهاما بهای نفت خام این کشور همچنان روند کاهشی خواهد داشت و میانگین آن در سال جاری میلادی به 52 دلار و در سال 2016 به 70 دلار بر بشکه می‌رسد. این در حالی است که EIA در گزارش ماه پیش خود قیمت این نوع نفت را در سال‌های مذکور به ترتیب 54 و 71 دلار بر بشکه برآورد کرده بود. بنا بر این اداره اطلاعات انرژی آمریکا برآورد خود از اختلاف قیمت دو شاخص نفت را افزایش داده و در گزارش این ماه اختلاف قیمت در سال‌های 2015 و 2016 را به ترتیب 7 و 5 دلار در هربشکه برآورد کرده است، در حالی که در گزارش ماه پیش این سازمان این مقادیر به ترتیب 3 و 4 دلار بوده است. افزایش اختلاف قیمت نفت‌ها در بازار آتی به دلیل آن است که معامله‌گران نسبت به امکانات و زیرساخت‌های انتقال نفت در آمریکا امید ندارند؛ بنابراین معتقدند افزایش تولیدات (رشد 730 هزار بشکه‌ای در روز در سال 2016 نسبت به 2014) بر حجم نفت ذخیره شده آمریکا می‌افزاید و قیمت WTI را بیشتر کاهش می‌دهد.

با این وجود در این گزارش به عدم قطعیت درخصوص پیش‌بینی آینده بازار نفت تاکید شده و همچنان عدم قطعیت از آینده قیمت نفت را مهم‌ترین مشخصه بازار کنونی این کالا می‌داند، به‌طوری‌که در قراردادهای آتی تحویلی در ماه جولای ‌سال جاری، قیمت نفت بین 33 تا 81 دلار به ازای هر بشکه متغیر است؛ نفت در قراردادهای آتی تحویلی در ماه دسامبر (آخرین ماه میلادی) نیز بین 38 تا 108 دلار معامله شده است؛ این گستردگی دامنه قیمت‌ها در معاملات آتی نشان از اختلاف نظر کارشناسان و فعالان بازار نفت درخصوص روند قیمت این کالا در آینده دارد.

 
 وضعیت مصرف‌کنندگان طلای سیاه

بر اساس گزارش EIA تقاضای نفت در سال 2014 روزانه 900 هزار بشکه رشد داشته است و به 2/ 92 میلیون بشکه در روز رسید. تقاضای نفت در سال 2015 و 2016 روزانه یک میلیون بشکه رشد خواهد داشت. این برآورد نسبت به گزارش ماه قبل این سازمان بدون تغییر مانده است. در این میان کشورهای غیر OECD در سال گذشته میلادی روزانه 2/ 1 میلیون بشکه افزایش تقاضا داشته‌اند. این درحالی است که در سال جاری رشد تقاضای این کشورها به 800هزار بشکه در روز و در سال 2016 با رشد مجدد به 1/ 1 میلیون بشکه خواهد رسید.  کاهش رشد تقاضای این کشورها عمدتا از سوی روسیه و چین رخ خواهد داد چراکه رشد تقاضای چین نیز از روزانه 400 هزار بشکه در سال 2014 به 300 هزار بشکه در سال 2015 کاهش یافته است. از طرفی روسیه با رشد منفی تقاضا رو به رو خواهد شد؛ به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، انتظار می‌رود تقاضای روزانه نفت این کشور به دلیل بحران اقتصاد در ماه‌های اخیر در سال‌های 2015 و 2016 حدود 200 هزار بشکه کاهش یابد.

از طرفی در کشورهای OECD نیز شاهد کاهش رشد تقاضا خواهیم بود. تقاضای این کشورها در سال 2014 روزانه 300 هزار بشکه کاهش داشته است؛ در عین حال برآورد می‌شود تقاضا در سال جاری و 2016 میلادی به ترتیب 200 و 100 هزار بشکه در این کشورها کاهش یابد. کاهش رشد تقاضای کشورهای OECD عمدتا از سوی اروپا و ژاپن خواهد بود. در بین این کشورها آمریکا با رشد تقاضا مواجه است، این کشور در سال 2015 و 2016 به ترتیب 300 و 100 هزار بشکه در روز افزایش تقاضا خواهد داشت.

 
 رشد تولید با سرعتی کمتر

بر اساس بررسی‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید روزانه کشورهای غیراوپکی در سال گذشته میلادی 2/ 2 میلیون بشکه افزایش داشته است، در حالی که انتظار می‌رود این کشورها در سال جاری و همچنین سال 2016 رشد تولید کمتری داشته باشند. بر این اساس انتظار می‌رود تولید کشورهای غیراوپکی در سال‌های مذکور به ترتیب یک و 6/ 0 میلیون بشکه افزایش داشته باشند. بر اساس این گزارش، میانگین تولید نفت در آمریکا در ماه فوریه 4/ 9 میلیون بشکه در روز بوده است. میانگین روزانه تولید نفت این کشور در سال جاری 3/ 9 و در سال 2016 حدود 5/ 9 میلیون بشکه برآورد شده است.

از طرفی بر اساس بررسی‌های این سازمان کشورهای عضو اوپک در سال 2014 میلادی به‌طور متوسط 1/ 30 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده است، با وجود افزایش تولید از سوی ایران و عراق، کاهش تولید لیبی، نیجریه، آنگولا و کویت موجب شد تولید نفت این سازمان نسبت به سال پیش از آن رشد چندانی نداشته باشد. EIA تولید نفت اوپک در سال جاری میلادی را بدون تغییر برآورد کرده در حالی که در سال 2016 تولید نفت این سازمان افت سیصد هزار بشکه‌ای خواهد داشت. بر اساس این بررسی، ظرفیت تولید اوپک در سال جاری و سال 2016 میلادی افزایش خواهد داشت و از 2 میلیون بشکه در روز در سال 2014 به 1/ 2 میلیون در سال جاری و 6/ 2 میلیون بشکه در سال 2016 خواهد رسید. عمده مازاد ظرفیت تولید متعلق به عربستان سعودی است.

 
 رشد حجم ذخیره‌سازی‌ها، مهم‌ترین‌ عامل در آینده بازار نفت

حجم موجودی مخازن نفتی کشورهای OECD مدام در حال افزایش است و بر اساس بررسی‌های EIA در سال 2014 به 75/ 2 میلیارد بشکه رسیده که معادل 60 روز تقاضای جهانی نفت است. حجم ذخایر نفتی این کشورها در سال جاری میلادی به 9/ 2 میلیارد بشکه و در سال 2016 به 92/ 2 میلیارد بشکه خواهد رسید. این درحالی است که در گزارش ماه پیش این سازمان میزان ذخایر نفت کشورهای OECD در سال‌های 2015 و 2016 حدود 83/ 2 میلیارد بشکه برآورد شده بود. بر همین اساس به نظر می‌رسد حتی اگر رشد تولید نفت آمریکا کند شود اما به دلیل ضعف تقاضا همچنان مازاد عرضه جهانی نفت در حال افزایش است که این مازاد عرضه در مخازن ذخیره‌سازی انبار می‌شود. بر اساس این گزارش در نیمه اول سال 2015 میلادی به‌طور میانگین روزانه 3/ 1 میلیون بشکه در جهان نفت ذخیره خواهد شد که با افزایش تقاضا و کاهش تولید کشورهای غیر‌اوپکی (به خصوص کاهش تولید نفت شیل) این میزان متعادل‌تر خواهد شد. نهایتا بر اساس برآوردهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا روزانه 900 هزار بشکه بیش از سال 2014 بر حجم ذخیره‌سازی‌ها افزوده خواهد شد. در گزارش قبلی این سازمان افزایش ذخیره‌سازی‌ها در نیمه اول سال 900 هزار بشکه برآورد شده بود.

 
 در ماه فوریه بر نفت چه گذشت؟

به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا بهای نفت برنت در ماه فوریه به 58 دلار در هر بشکه رسید که نسبت به میانگین آن در ماه ژانویه 10 دلار افزایش داشت. در این ماه برای اولین بار از جولای 2014 به دلیل کاهش تعداد دکل‌های حفاری در میادین نفتی آمریکا و کاهش سرمایه‌گذاری‌ها در میادین نفتی، قیمت نفت صعودی شد. بر اساس این گزارش افزایش قیمت نفت توسط دو عامل کاهش تعداد دکل‌های حفاری آمریکا و اعلام کاهش سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های بزرگ در میادین نفتی تقویت شد که هر دو عامل چشم‌انداز کاهش تولید نفت سریع‌تر از برآوردها را تقویت کرد. در عین حال از سویی افزایش تولید نفت عراق که کمتر از برآوردها بود و از سوی دیگر اختلال در تولید نفت لیبی افزایش قیمت نفت برنت در ماه فوریه را تقویت کرد. هرچند که این رشدهای اخیر چندان پایدار به نظر نمی‌رسد، چراکه حجم موجودی ذخایر نفتی با سرعت در حال افزایش است و پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های پیش رو این روند افزایشی ادامه داشته باشد. با این حال قیمت نفت خام آمریکا در ماه فوریه به 51 دلار بر بشکه رسید که نسبت به ماه ژانویه تنها 3 دلار رشد داشته است. WTI نسبت به نفت برنت رشد کمتری را تجربه کرد چراکه افزایش چشمگیر ذخیره نفت آمریکا از افزایش بیشتر قیمت این شاخص نفت جلوگیری کرد، بر اساس بررسی‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا تا 27 فوریه موجودی نفت این کشور به 444 میلیون بشکه رسیده است، در واقع از ابتدای سال جدید میلادی حدود 50میلیون بشکه به این ذخایر اضافه شده است.

 

ادامه http://tinn.ir/vdcbgaba.rhb0wpiuur.html


تاکسی بیسیم تهران در فیسبوکتاکسی بیسیم تهران در گوگل پلاستاکسی بیسیم تهران در توئیترتاکسی بیسیم تهران در یوتیوبفید تاکسی بیسیم تهران

تماس رایگان با تاکسی بیسیم تهران 1828