نرم‌افزارهای تی بی تی  که توسط شرکت تاکسی بیسیم تهران برای تسهیل جابجایی مسافر طراحی گردیده، تحت شرایط زیر خدمات مربوطه را ارائه می‌‌نماید؛ لذا این شرایط به‌عنوان یک قرارداد الزام‌آور بر روابط بین کاربران راننده  و شرکت حاکم خواهد بود. بر این اساس، ضروری است پیش از استفاده از خدمات تی بی تی ، این شروط را به‌دقت مطالعه فرمایید. استفاده از خدمات تی بی تی  به‌منزله‌ی قبول تمامی شرایط و مقررات ذیل است و هرگونه ادعا یا اعتراض آتی در این خصوص را بلااعتبار می‌‌نماید. شرکت ممکن است شرایط و مقررات استفاده از خدمات نرم‌افزارهای تی بی تی  را در طول زمان تغییر دهد.

تعاریف

واژگان و اصطلاحاتی که در شرایط استفاده حاضر مورد استفاده قرار گرفته‌اند دارای معانی به شرح ذیل می‌باشند:

الف) شرکت: شرکت تاکسی بیسیم تهران (سهامی خاص ) به‌عنوان مالک نام تجاری تی بی تی  که به‌عنوان واسط میان مسافر و راننده  از طریق اپلیکیشن متعلق به خود و نیز وب‌اپ و خدمات تلفنی به ارائه خدمات هوشمند جابجایی مسافر می‌پردازد.

ب) تی بی تی رانندگان : نام و علامت تجاری متعلق به شرکت می‌باشد که از طریق سامانه، اپلیکیشن و وب‌اپ تی بی تی  به ارائه خدمات هوشمند جابجایی مسافر می‌پردازد.

پ) اپلیکیشن: عبارت است از اپلیکیشن تی بی تی  در دو نسخه راننده ان و مسافران، جهت استفاده در گوشی‌های هوشمند با سیستم عامل اندروید و iOS که ارائه خدمات هوشمند جابجایی در بستر آن امکان‌پذیر است. کلیه حقوق مادی و معنوی این اپلیکیشن متعلق به شرکت می‌باشد.

ت) سامانه تی بی تی : عبارت است از مجموع امکانات نرم‌افزاری تی بی تی  که از طریق نیروی انسانی شرکت نسبت به ارائه خدمات از مرحله ثبت نام کاربران تا انجام پشتیبانی می‌پردازد.

ث) مسافر: متقاضی استفاده از سرویس جابجایی هوشمند تی بی تی  که با ثبت نام در سامانه تی بی تی  نسبت به ارسال درخواست سفر با تعیین مبدأ و مقصد اقدام می‌نماید.

ج) راننده /کاربر/ کاربر راننده : متقاضی استفاده از سرویس هوشمند جابجایی مسافر تی بی تی  که با ثبت نام در سامانه تی بی تی  نسبت به ارسال درخواست سفر با تعیین مبدأ و مقصد اقدام می‌نماید.

چ) وسیله نقلیه: عبارت است از خودرو ثبت نام شده در سامانه تی بی تی  که مشخصات آن در کارت ماشین راننده  ذکر شده است و جهت جابجایی مسافر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ح) حساب کاربری: عبارت است از حسابی که کاربران جهت استفاده از خدمات تی بی تی  با وارد نمودن اطلاعات مورد نظر در سامانه و تأیید توسط تی بی تی ، ایجاد می‌نمایند و از طریق آن از خدمات بهره‌مند می‌گردند.

ماده ۱- ایجاد حساب کاربری و شرایط آن

۱‏-۱- برای عضویت در تی بی تی  و استفاده از تمامی خدمات آن، لازم است کاربر راننده  اقدام به ایجاد یک حساب کاربری در تی بی تی  نماید. برای ایجاد حساب کاربری شرایط زیر الزامی است:

داشتن ۱۸ سال تمام شمسی

تکمیل فرم مشخصات از قبیل نام، نام خانوادگی، شماره ملی، شماره‌ی تلفن همراه و شماره شبای بانکی

تکمیل مشخصات وسیله نقلیه شامل کارت ماشین، بیمه‌نامه شخص ثالث، کد معرف و سایر موارد

تبصره: مدارک مربوطه از جمله تصویر گواهی نامه معتبر، کارت خودرو، بیمه نامه ثالث در موقع ثبت نام از راننده  اخذ خواهد شد.

۱‏-۲- هر شخص تنها مجاز به افتتاح یک حساب کاربری در تی بی تی  است.

۱‏-۳- کاربر راننده  مسئولیت صحت اطلاعات مندرج در حساب کاربری را می‌‌پذیرد و متعهد می‌‌شود که در صورت تغییر در هر بخش از این اطلاعات، حساب کاربری خود را در تی بی تی  به‌روز نماید. وارد کردن اطلاعات نادرست و غیردقیق ممکن است منجر به محرومیت کاربر راننده  از خدمات تی بی تی  شود و وی نمی‌‌تواند به این موضوع معترض گردد.

۱‏-۴- هر کاربر راننده  با ثبت‌نام در تی بی تی  و ایجاد حساب کاربری به نام خود صحت انتساب تمام پیام‌‌های صادره ازحساب کاربری خویش را پذیرفته و در نتیجه حق هرگونه اعتراض یا ادعای آتی (مبنی بر انکار، تردید یا جعل داده‌ی پیام‌های ارسالی) را از خویش سلب و اسقاط می‌‌نماید.

۱‏-۵- در صورت عدم همکاری کاربر راننده  و ارائه نکردن اطلاعات مربوط—در شرایط خاص که ممکن است ارائه اطلاعات بیشتری مورد نیاز باشد یا در شرایطی که احراز هویت مجدد لازم باشد—شرکت حق انسداد حساب کاربر راننده  را خواهد داشت.

ماده ۲- هزینه‌‌ استفاده از خدمات و نحوه‌ی پرداخت آن

۲‏-۱- با توجه به این‌که اتصال به اینترنت برای استفاده از نرم‌افزارهای تی بی تی  ضروری است، کاربر می‌‌بایست اینترنت مورد نیاز را به‌انضمام سایر لوازم استفاده از نرم‌افزارهای تی بی تی  تدارک ببیند و مخارج آن‌‌ها را شخصاً تأمین نماید. بدین‌‌وصف، شرکت تعهدی به پرداخت مخارج اینترنت مصرفی و موارد مشابه به راننده  ندارد.

۲‏-۲- هزینه‌ی سفر از طریق نرم‌افزارهای تی بی تی  محاسبه و به راننده  اعلام می‌‌گردد. هزینه‌ی خدمات ارائه‌شده با توجه به زمان درخواست سفر (ساعات مختلف یا روزهای هفته)، مبدأ و مقصد سفر و دیگر عوامل مؤثر متغیر خواهد بود و کاربر پس از مشاهده‌ی قیمت و قبول درخواست سفر حق هرگونه اعتراض در این خصوص را از خود سلب و اسقاط می‌‌نماید.

۲‏-۳- نظر به این که مسافران از طریق نرم افزارهای تی بی تی  به کاربر راننده  معرفی می‌گردند، کاربر متعهد است از هر دریافتی خود از مسافران (کرایه سفر)، بین 15 تا 20 درصد آن را بسته به شهر محل فعالیت به عنوان «حق استفاده و بهره‌برداری از نرم‌افزار تی بی تی » به شرکت بپردازد.

تبصره: از مجموع مبلغ دریافتی از مسافر، عوارض شهرداری به‌صورت خودکار کسر شده و مبلغ باقی‌مانده پس از کسر حق استفاده و بهره برداری تی بی تی  در وجه راننده  کارسازی می‌گردد. جهت تسهیل امور، کاربر مطابق شرایط استفاده حاضر به شرکت وکالت می‌دهد کرایه سفر را از مسافر وصول نموده و پس از کسر موارد مذکور، الباقی را به حساب راننده  واریز نماید.

۲‏-۴- کاربر مطابق شرایط استفاده حاضر به شرکت اختیار می‌دهد هر زمان بنا به تشخیص خود، میزان «حق استفاده و بهره برداری از نرم افزار تی بی تی » را تغییر دهد. در چنین فرضی، مبلغ جدید از طریق نرم افزارهای تی بی تی ، پیامک و یا ایمیل به کاربر اطلاع داده خواهد شد و نامبرده حق هر گونه اعتراض در این خصوص را از خود سلب و ساقط می‌نماید.

۲‏-۵- کاربر راننده ، پس از پایان سفر هزینه سفر (کرایه) را به یکی از دو روش زیر دریافت می‌نماید: (۱) پرداخت اینترنتی از طریق نرم‌افزارهای تی بی تی  توسط مسافر (۲) پرداخت نقدی.

۲‏-۶- در مواردی به تشخیص و صلاحدید شرکت، بسته‌‌های تشویقی (به‌صورت عمومی و برای همه‌ی کاربران راننده  یا به‌صورت اختصاصی و برای کاربران خاص)، به‌عنوان هدیه، جایزه، پاداش و بدون دریافت هزینه، برای کاربران راننده  در نظر گرفته می‌‌شود که در قالب آن مبلغ مشخصی به‌عنوان درآمد مازاد به اعتبار راننده  افزوده می‌‌شود. در صورتی که بسته‌‌ها دارای تاریخ اعتبار مشخصی باشند، پس از آن تاریخ بلااعتبار خواهند بود.

ماده ۳- حقوق و مسئولیت‌های کاربر راننده

۳‏-۱- کاربر موظف است تصویر کارت یا سند مالکیت خودرو، کارت ملی، گواهی نامه و بیمه نامه خود را در اختیار شرکت قرار دهد.

۳‏-۲- نظر به این که مسافران از طریق نرم افزارهای تی بی تی  به کاربر راننده  معرفی می‌گردند، کاربر متعهد است از هر دریافتی خود از مسافران (کرایه سفر)، بین 15 تا 20 درصد آن را بسته به شهر محل فعالیت به عنوان «حق استفاده و بهره‌برداری از نرم‌افزار تی بی تی » به شرکت بپردازد.

۳‏-۳- کاربر موظف است نرم افزار تی بی تی  را تنها در خودروی صدرالذکر که در سامانه تی بی تی  به نام کاربر ثبت شده است به کار گرفته، از خودروی دیگری برای ارائه خدمات به مسافر استفاده ننماید.

۳‏-۴- کاربر متعهد است پس از پذیرش درخواست مسافر، شخصاً در محل حاضر و از اعزام افراد دیگر به جای خود، اجتناب نماید.

۳‏-۵- کاربر متعهد می‌گردد شماره تماس مسافرانی را که از طریق نرم افزار تی بی تی  به وی معرفی شده اند، ذخیره نکرده، از برقراری ارتباط با ایشان خارج از چارچوب تی بی تی  برای انجام سفر اجتناب نماید.

۳‏-۶- کاربر موظف است پس از پذیرش درخواست سفر، ظرف زمان متعارف، در مبدأ (نشانی که در درخواست سفر ثبت شده است) حضور یابد. تخلف از این امر، شرکت را مجاز خواهد نمود ضمن دریافت هزینه سفر، خسارت ناشی از ایراد ضرر به حسن شهرت شرکت را مطالبه نماید. اخذ مبالغ موصوف، نافی حق شرکت برای فسخ قرارداد حاضر و انسداد حساب کاربری نامبرده در نرم افزار تی بی تی  نخواهد بود. لغو درخواست مسافر پس از پذیرش آن، حسب مورد، مشمول حکم این بند خواهد بود.

۳‏-۷- کاربر موظف است قیمت تعیین شده توسط نرم افزارهای تی بی تی  را از مسافر مطالبه نماید. مطالبه مبلغ مازاد، شرکت را مجاز خواهد نمود ضمن فسخ قرارداد حاضر به انسداد حساب کاربری کاربر راننده  بپردازد.

۳‏-۸- در صورتی که یک فرد با مشخصات هویتی معین، همزمان به عنوان مسافر برای یک سفر درخواست ارسال نماید و همان فرد، این درخواست را به عنوان راننده  قبول نماید، عمل مزبور تقلب قلمداد شده، شرکت را مجاز خواهد نمود چهار برابر هزینه سفر انجام شده به طریق فوق را از متقلب وصول نماید. در شرایطی که این مبلغ، تکافوی جبران خسارت وارده را ننماید، شرکت مجاز خواهد بود بنا به تشخیص خود خسارت وارده به شرکت را از متقلب مطالبه نماید. وصول این مبالغ، نافی حق شرکت برای فسخ قرارداد حاضر و انسداد حساب کاربری نامبرده نخواهد بود. فرضی‌‌که وابستگان یک فرد با همکاری یکدیگر اقدام به اعمال مشابه نمایند و یا کاربران به هر شکل نسبت به شرکت، اعمال حیله و تقلب نمایند و بدین وسیله موجبات ضرر شرکت را فراهم آورند، مشمول حکم اخیر خواهد بود. مرجع تشخیص تقلب موضوع این بند، شرکت بوده و کاربر حق هر گونه ادعا و اعتراض در این خصوص را از خود سلب و ساقط می‌نماید.

۳‏-۹- کاربر موظف است اعتبار تجاری نرم افزار تی بی تی  را در همه حال در نظر گرفته، برای حفظ اعتبار تجاری نرم افزار، از خود حسن خلق نشان داده، مراتب نزاکت، ادب و امانت داری را در قبال مسافر معمول داشته، توصیه های شرکت در خصوص نوع رفتار با مسافر، پوشش و وضعیت ظاهری متناسب، وضعیت فنی و ظاهری خودرو و … را رعایت نماید.

۳‏-۱۰- کاربر متعهد است در استفاده از خدمات تی بی تی ، تمامی قوانین ایران را رعایت نموده، نرم افزار را برای اهداف قانونی به کار گیرد.

۳‏-۱۱- کاربر صراحتاً اعلام می‌دارد که از قوانین مرتبط در حوزه فعالیت خود اعم از قوانین مالیاتی ( مالیات بر درآمد و …) ، صنفی و … مطلع بوده و ملزم به رعایت آن ها می‌باشد. در صورت عدم اجرای قوانین و مقررات مربوط از سوی کاربر، هیچگونه مسئولیتی متوجه شرکت نخواهد بود.

۳‏-۱۲- کاربر موظف است در حین انجام سفر، تمامی قواعد راهنمایی و رانندگی را رعایت نماید.

تبصره راننده  می‌بایست صرفاً مطابق با ظرفیت مسافر مذکور در کارت ماشین نسبت به جابجایی مسافر اقدام نماید و در صورتی که تعداد مسافران بیش از ظرفیت مجاز خودرو باشد از انجام درخواست اجتناب نماید.

۳‏-۱۳- مسؤولیت تمامی فعالیتهایی که از طریق حساب کاربری، انجام میشود مطلقاً به عهده شخص کاربر راننده  می‌باشد لذا ضروری است کاربر، در حفظ اطلاعات حساب کاربری خود از جمله نام کاربری و کد تأیید خود حداکثر اقدامات لازم را مبذول داشته، بدین طریق مانع استفاده دیگران از آن گردد. در صورت ظن به دسترسی ثالث به حساب کاربری متعلقه، ضروری است کاربر در اسرع وقت شرکت را مطلع نماید.

۳‏-۱۴- کاربر با ثبت نام در تی بی تی  و ایجاد حساب کاربری به نام خود، صحت انتساب کلیه پیامهای صادره ازحساب کاربری خویش را پذیرفته لذا کاربر، حق هر گونه اعتراض یا ادعای آتی (مبنی بر انکار، تردید یا جعل داده پیام های ارسالی) را از خویش سلب و اسقاط می‌نماید.

۳‏-۱۵- کاربر متعهد است تمامی تغییرات، الحاقات و اصلاحاتی که توسط شرکت از طریق پیامک، ایمیل و یا نرم افزارهای تی بی تی  در خصوص استفاده از خدمات تی بی تی  و شرایط آن برای کاربر ارسال می‌گردد را مطالعه نموده و در صورت موافقت، آن را تأیید نماید. تأیید مزبور ممکن است در قالب یک علامت،کلمه، عدد، عبارت، یک نام تایپ شده و امثال آن به عمل آید که به سند مزبور الحاق می‌شود و همانند امضای دست نویس دارای آثار حقوقی است و امضاکننده را متعهد و ملتزم به مفاد سندی که به طریقه مزبور امضا نموده است، می‌نماید.

۳‏-۱۶- کاربر اقرار می‌نماید با افتتاح حساب‌کاربری، تنها مجوز استفاده غیر انحصاری، غیر قابل انتقال و محدود از خدمات تی بی تی  را دریافت داشته، بدین وصف، مدعی مالکیت آن نبوده، مدعی حقی نسبت به تی بی تی  ‌(اعم از کپی رایت، علامت تجاری و سایر حقوق معنوی آن) نمی‌باشد و در غیر موارد مصرح در این قرارداد، اجازه استفاده از نام و علامت تجاری و خدمات نرم افزارهای تی بی تی  را نداشته و در همه حال متعهد به رعایت حقوق معنوی شرکت نسبت به نرم افزارها و ملحقات آن خواهد بود.

۳‏-۱۷- نظر به این که شرکت، تنها خدمات نرم افزاری ارائه داده، ایجاد ارتباط میان مسافر و راننده  را تسهیل می‌نماید، کاربر تنها “استفاده کننده” از این خدمات بوده لذا نمی تواند تحت عناوینی چون رابطه استخدامی، پیمانکاری و مشارکت مدعی حقی نسبت به شرکت باشد.

۳‏-۱۸- کاربر می‌پذیرد قرارداد حاضر، یک قرارداد قابل رجوع و جایز از سوی شرکت بوده و شرکت می‌تواند هر زمان تنها به صلاحدید خود و بدون نیاز به تدارک هیچ گونه دلیلی، یک حساب کاربری را مسدود نموده، مانع استفاده کاربر از خدمات تی بی تی  گردد.

۳‏-۱۹- کاربر موظف است در صورت تمایل به قطع همکاری با شرکت، مراتب را یک ماه قبل به صورت کتبی به شرکت اعلام دارد. بدیهی است خاتمه قرارداد در این فرض، منوط به تنظیم صورت جلسه و تسویه حساب کامل می‌باشد.

۳‏-۲۰- کاربر راننده  متعهد است یک شماره شبا را در حساب کاربری خود در تی بی تی  وارد نماید تا در مواردی که هزینه سفرهای موضوع قرارداد‌ (کرایه)، به صورت آنلاین از سوی مسافران پرداخت می‌شود، شرکت، این مبالغ را پس از کسر عوارض شهرداری و نیز سهم خود (مقرر در ماده ۲) به این حساب واریز نماید. کاربر اقرار می‌نماید که واریز به این حساب، به منزله پرداخت به شخص ایشان بوده و ذمه شرکت با واریز وجوه موصوف به این حساب، بری می‌شود و کاربر نمی تواند در آینده مدعی عدم پرداخت گردد. در صورتی که به هر دلیلی مبالغی به حساب راننده واریز شود که وی مستحق آنها نبوده است، وی موظف به استرداد فوری مبلغ به تی بی تی  بوده و تی بی تی  مجاز به پیگیری و ارائه درخواست استرداد مبالغ اضافه به بانک مربوطه می باشد.

۳‏-۲۱- با توجه به این که اخذ عدم سوءپیشینه کیفری از شرایط لازم برای همکاری فی مابین است، کاربر اظهار می‌نماید فاقد سوپیشینه کیفری است و دراین راستا به شرکت اجازه می‌دهد اطلاعات ثبت نامی را جهت أخذ استعلام صلاحیت به مراجع ذی‌صلاح ازجمله پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا، اداره سجل کیفری و … (مستقیما یا با واسطه شرکت های تعرفه شده از سوی این مراجع) ارسال نماید.

۳‏-۲۲- کاربر تعهد می‌نماید در صورتی که دارای گواهی نامه پایه سوم باشد، تمام محدودیت های مربوط به این نوع گواهی نامه را رعایت کرده، از پذیرش درخواست در ساعات غیرمجاز (از ساعت ۲۴ لغایت ۵ صبح) و یا به مقصد خارج از شهر اجتناب نماید. مسئولیت تخلف از این بند، تماما به عهده کاربر بوده و شرکت مسئولیتی در قبال این تخلف نخواهد داشت. بدیهی است در صورتی که به دلیل تخلف کاربر از مفاد این بند، شرکت نزد مراجع قانونی و قضایی، محکوم به پرداخت وجهی گردد، کاربر متعهد به استرداد این مبلغ به شرکت خواهد بود.

۳‏-۲۳- درخصوص تخطی از مفاد مذکور در هر یک از بندهای ۳-۲، ۳-۳، ۳-۴، ۳-۵، ۳-۷، ۳-۹ و ۳-۱۲، کاربر مکلف است مبلغ صد میلیون ریال به‌عنوان وجه التزام به شرکت پرداخت نماید. مرجع احراز تخلف، شرکت می‌باشد و کاربر حق اعتراض به این موضوع را از خود، سلب و ساقط می‌نماید.

ماده ۴- حقوق و مسئولیت‌های شرکت

۴‏-۱- شرکت متعهد به تلاش برای ارائه‌ی خدمات باکیفیت است و در این راه تلاش می‌‌کند با به‌روزرسانی نرم‌افزارها متناسب با نیاز کاربران سطح خدمات ارائه‌شده را ارتقا بخشد.

۴‏-۲- شرکت متعهد است کلیه آموزش های لازم جهت استفاده از نرم افزارهای تی بی تی  را به صورت رایگان به کاربر ارائه دهد.

۴‏-۳- شرکت هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص عملکرد اشخاص ثالث—که ممکن است موجب حدوث نقص یا اشکال و ایرادی در حساب کاربری کاربر گردد—نخواهد داشت.

۴‏-۴- در مواردی که هزینه سفر (کرایه) توسط مسافران به‌صورت آنلاین پرداخت می‌شود، شرکت متعهد است پس از کسر مبلغ قرارداد مقرر در ماده ۲ قرارداد و نیز عوارض شهرداری مابقی آن را به حساب شبای معرفی شده از سوی کاربر واریز نماید.

۴‏-۵- شرکت نمی‌‌تواند اجرا شدن برنامه‌ی تی بی تی  را در تمامی سخت‌افزارها، دستگاه‌های تلفن همراه یا شبکه‌های ارتباطی تضمین نماید.

۴‏-۶- با توجه به این که در خدمات تلفنی، درخواست سفر در بستر نرم‌افزارهای تی بی تی  ارسال می‌شود و از این حیث هیچ تفاوتی با سایر سفرهای انجام شده در سامانه تی بی تی  ندارد، حقوق و مسئولیت‌های شرکت در این خدمات مشابه سایر سرویس‌ها می‌باشد.

ماده ۵- حفاظت از داده‌ها و اطلاعات کاربر راننده

الف) داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز از کاربر راننده

۵‏-۱- کاربران راننده  اطلاعات زیر را در جهت استفاده از خدمات تی بی تی  در اختیار شرکت قرار می‌دهند:

اطلاعاتی که کاربر راننده  به‌صورت مستقیم در فرم مشخصات ثبت‌نام شامل اطلاعات فردی (نام، نام خانوادگی، کد ملی، اطلاعات گواهی‌نامه رانندگی، شماره شبا، شماره‌ی تلفن همراه، پست الکترونیک و کد معرف) و اطلاعات وسیله نقلیه (کارت ماشین، بیمه‌نامه و …) در اختیار شرکت قرار می‌‌دهد.

اطلاعاتی که به‌طور غیرمستقیم و در نتیجه‌ی استفاده‌ی کاربر راننده  از خدمات تی بی تی  در این برنامه ذخیره می‌‌شود؛ از جمله موقعیت مکانی مبدأ سفرهای کاربر، طول هر سفر، نشانی مقصد، هزینه‌ی سفر، تراکنش‌های مالی صورت‌گرفته در حساب کاربری جهت استفاده از خدمات تی بی تی  و اطلاعات مربوط به سخت‌افزاری که کاربر با استفاده از آن از خدمات تی بی تی  استفاده می‌‌کند (نظیر سیستم‌عامل آن) و نهایتاً شیوه‌ی اتصال کاربر به اینترنت و …

تبصره در مواردی شرکت به کاربران راننده  اجازه می‌‌دهد عکس، فایل صوتی یا تصویری، اطلاعات، دست‌نوشته یا نظرات خود را در نرم‌افزارهای تی بی تی  در قالب‌هایی مانند نظرخواهی منتشر کنند. محتوای تولیدشده—و نه کپی‌شده—توسط کاربران راننده  به‌شیوه‌ی مذکور در مالکیت کاربران قرار دارد، اما کاربران با بارگذاری این موارد روی نرم‌افزارهای تی بی تی  اجازه‌ی استفاده، تغییر و انتشار آن را به هر نحو و در هر زمان به‌صورت رایگان، غیرقابل‌رجوع و قابل انتقال به شرکت واگذار می‌‌کنند.

ب) موارد استفاده از داده‌ها و اطلاعات کاربر راننده  و نحوه حفاظت از آن

۵‏-۲- شرکت در راستای حفظ حریم خصوصی کاربران راننده  با رعایت اصل محرمانگی و التزام به قوانین و مقررات مربوطه، داده‌ها و اطلاعات دریافتی از کاربر راننده  را در موارد زیر مورد استفاده قرار داده و به شرح ذیل از آنها حفاظت به عمل می‌آورد:

داده‌هایی که هنگام ثبت نام مستقیماً از کاربر راننده  أخذ می‌شود (شامل مشخصات راننده  و وسیله نقلیه)، صرفاً در جهت احراز هویت کاربر راننده  و امکان برخورداری از خدمات تی بی تی  مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت متعهد می‌گردد داده‌های مذکور را صرفا در محدوده ارائه خدمات مذکور مورد استفاده قرار دهد. در همین راستا، پس از ارسال درخواست توسط مسافر و قبول درخواست توسط کاربر راننده ، داده‌های مزبور در جهت انجام هماهنگی‌های لازم از قبیل تعیین محل سوار شدن به خودرو و زمان آن، با راننده  به اشتراک گزارده می‌شوند. همچنین در شرایطی که وسیله یا وسایل متعلق به مسافر در خودرو راننده  جا مانده باشد، استفاده از این داده‌ها جهت هماهنگی‌های بعدی صورت می‌پذیرد.

تبصره: مسافران در راستای حفاظت از داده‌ها و اطلاعات راننده ان، از ذخیره شماره تماس راننده انی که از طریق نرم افزار تی بی تی  به آنها معرفی شده اند و نیز برقراری ارتباط با ایشان خارج از خدمات تی بی تی  منع شده‌اند.

درخصوص داده‌ها و اطلاعاتی که به‌طور غیرمستقیم و در نتیجه‌ی استفاده‌ی کاربر راننده  از خدمات تی بی تی  در این برنامه ذخیره می‌‌شود، شرکت متعهد می‌‌شود که اطلاعات ذخیره‌شده را تنها در جهت بهبود کیفیت خدمات استفاده نماید.

در مواردی که سایر اشخاص، حسب مورد، بخشی از فرایند ارائه خدمات را تحت نظارت شرکت عهده‌دار شوند، شرکت مطابق با اصول، قوانین و مقررات صیانت از حریم خصوصی و حفاظت از داده‌ها نسبت به پیشبرد امور اقدام می‌نماید.

شرکت متعهد می‌گردد، داده‌ها و اطلاعات کاربران راننده  را به اشخاص ثالث اعم از حقیقی و یا حقوقی با مقاصد تجاری و غیرتجاری خارج از حیطه خدمات فوق‌الذکر، بدون کسب رضایت صاحبان آن افشا ننماید.

تبصره: در صورتی که مقامات قضایی و یا اداری به حکم قانون، داده‌ها و یا اطلاعات مربوط به کاربر یا کاربران خاصی را از شرکت مطالبه نمایند، شرکت مطابق با قانون موظف به افشای آنها به مقامات صالح می‌باشد.

۵‏-۳- با پذیرش این شرایط و مقررات و تا زمانی که کاربر (اعم از راننده  یا مسافر) از سامانه تی بی تی  استفاده می نماید، شرکت مجاز به ارسال پیامک به شماره تلفن همراه کاربر در خصوص جزئیات سفرها، نحوه استفاده از خدمات تی بی تی ، اطلاع رسانی در خصوص اخبار و طرح های مهم و به طور کلی هر نوع موضوعی است که می تواند منجر به استفاده بهینه کاربر از سامانه تی بی تی  گردد.

ماده ۶- مالکیت حقوق معنوی نرم‌افزارهای تی بی تی

مالکیت مادی و معنوی نرم‌افزارهای تی بی تی  و تمام ملحقات آن (از جمله نام، علامت تجاری و خدمات ارائه‌شده تحت این نام و …) متعلق به شرکت است و در نتیجه:

۶‏-۱- کاربران تنها اجازه‌ی استفاده‌ی محدود و غیرانحصاری از خدمات آن را تحت شرایط قرارداد حاضر دارند، بدون آن که این استفاده حقی برای آن‌ها نسبت به مالکیت نرم‌افزارهای تی بی تی  یا سایر حقوق معنوی مربوطه ایجاد نماید یا اجازه‌ی استفاده از نام، علامت تجاری، لوگو و … را به آن‌ها اعطا نماید.

۶‏-۲- کاربران نمی‌‌توانند نرم‌افزارهای تی بی تی  را تغییر دهند، بازتولید یا بازنویسی کنند یا از آن برای تولید یک برنامه‌ی مشابه استفاده نمایند.

۶‏-۳- کاربران مجاز به استفاده از خدمات نرم‌افزارهای تی بی تی  جز در شرایط مقرر در این قرارداد نیستند و حق اجاره، فروش و به‌طور کلی انتقال نرم‌افزارهای تی بی تی  و حقوق ناشی از آن را نخواهد داشت.

۶‏-۴- کاربران نمی‌‌توانند به هیچ‌یک از سرویس‌‌ها، برنامه‌ها و شبکه‌ی مرتبط با سرورها به‌صورت غیرمجاز دسترسی پیدا کنند یا در این راستا تلاشی انجام دهند و نیز نمی‌‌توانند با استفاده از مهندسی معکوس یا مترجم وارون به کد سطح بالا یا زبان ماشین دست پیدا کنند.

۶‏-۵- کاربران نمی‌‌توانند برنامه را مشابه‌سازی کنند یا بخشی از برنامه را درون برنامه‌ی دیگری استفاده نمایند.

ماده ۷- تجدیدنظر در شرایط استفاده و نحوه ابلاغ آن

۷‏-۱- شرایط حاضر نسبت به کاربران راننده  که اپلیکیشن تی بی تی  را نصب کرده و از آن استفاده می‌کنند یا از خدمات وب‌اپ و خدمات تلفنی استفاده می‌نماید، اعمال می‌گردد.

۷‏-۲- در صورتی که شرایط استفاده حاضر تغییر یابد، تی بی تی  مراتب را با یکی از شیوه‌های ارسال پیامک، ایمیل، بارگذاری شرایط جدید در وبسایت و اپلیکیشن اطلاع‌رسانی می‌نماید. صرف استفاده کاربران از اپلیکیشن پس از تغییر شرایط استفاده و اطلاع‌رسانی آن به منزله پذیرش شرایط استفاده جدید می‌باشد.

ماده ۸- قانون حاکم و شیوه حل اختلاف

شرایط استفاده حاضر از هر نظر تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و در صورت بروز اختلاف، طرفین تلاش خواهند کرد تا اختلاف خود را به‌صورت مسالمت‌آمیز و از راه گفت‌وگو حل‌وفصل نمایند. در صورت عدم موفقیت، اختلاف از طریق مراجعه به مراجع قضایی تهران حل‌وفصل خواهد شد.

ماده ۹- توافقات نهائی

۹‏-۱- کاربران راننده  تصدیق می‌نمایند که «شرایط استفاده از خدمات هوشمند جابجایی مسافر تی بی تی  برای کاربران راننده » را به‌طور کامل مطالعه نموده، از مفاد و شرایط آن آگاهی کامل داشته و نسبت به اعمال تمامی این شرایط رضایت دارند و نسبت به مفاد آن ملتزم می‌باشند.

تبصره توجه: هرگونه علامت، عدد، کلمه، تصویر یا نشان الکترونیک که مثبِت هویت امضاکننده باشد و به این سند یا سایر اسناد صادره در این زمینه ملحق شود به‌منزله امضای الکترونیک و همانند امضای دست‌نویس واجد اعتبار خواهد بود و امضاکننده را به مفاد سند ملتزم می‌‌نماید.

۹‏-۲- در مواردی که شرایط استفاده حاضر، صراحتاً یا ضمناً حاوی حکمی نباشد، مراتب تابع عرف رایج در این صنعت می‌باشد.

شرایط و مقررات استفاده از سرویس هوشمند پیک تی بی تی  برای کاربران راننده

متن حاضر در جهت شفاف شدن حقوق و مسئولیت‌های کاربران راننده  در خدمات سرویس هوشمند پیک تی بی تی  تنظیم شده است. بدیهی است کاربران می‌بایست پیش از استفاده از خدمات، کلیه شرایط و ضوابط ذیل را مطالعه نموده و از آن پیروی نمایند. استفاده از سرویس هوشمند پیک تی بی تی  به‌منزله‌ی قبول تمامی شرایط و مقررات ذیل است و هرگونه ادعا یا اعتراض آتی در این خصوص را بلااعتبار می‌‌نماید. شرکت ممکن است این «شرایط و مقررات استفاده از سرویس هوشمند پیک تی بی تی  برای کاربران راننده » را در طول زمان تغییر دهد.

تعاریف

واژگان و اصطلاحاتی که در شرایط استفاده حاضر مورد استفاده قرار گرفته‌اند دارای معانی به شرح ذیل می‌باشند:

الف) شرکت: شرکت تاکسی بیسیم تهران (سهامی خاص ) به‌عنوان مالک نام تجاری تی بی تی  که به ‌عنوان واسط میان کاربر سفارش‌دهنده و راننده  از طریق اپلیکیشن متعلق به خود و نیز وب‌اپ امکان ارائه خدمات حمل مرسوله به درخواست کاربر سفارش‌دهنده به مقصد معین توسط کاربر راننده  را فراهم می‌سازد.

ب) تی بی تی : نام و علامت تجاری متعلق به شرکت می‌باشد که از طریق سامانه، اپلیکیشن و خدمات وب‌اپ امکان ارائه خدمات حمل مرسوله به درخواست کاربر سفارش‌دهنده به مقصد معین توسط کاربر راننده  را فراهم می‌سازد.

پ) اپلیکیشن: عبارت است از اپلیکیشن تی بی تی  در دو نسخه کاربران راننده  و کاربران سفارش‌دهنده، جهت استفاده در گوشی‌های هوشمند با سیستم عامل اندروید و IOS که ارائه خدمات هوشمند تی بی تی  در بستر آن امکان‌پذیر است. کلیه حقوق مادی و معنوی این اپلیکیشن متعلق به شرکت می‌باشد.

ث) سامانه تی بی تی : عبارت است از مجموع امکانات نرم‌افزاری تی بی تی  (اعم از اپلیکیشن و وب‌اپ) که از طریق نیروی انسانی شرکت نسبت به ارائه خدمات از مرحله ثبت نام کاربران تا انجام پشتیبانی می‌پردازد.

ج) سرویس پیک تی بی تی : عبارت از خدمات هوشمند ذیل سامانه تی بی تی  که به موجب آن کاربر سفارش‌دهنده درخواست حمل مرسوله از مبدأ به مقصد معین و تحویل به شخص دریافت‌کننده را ثبت می‌نماید که این درخواست از طریق سامانه تی بی تی  به یک کاربر راننده  ارجاع داده شده و و متعاقب پذیرش درخواست حمل توسط کاربر راننده ، حمل انجام می‌شود.

چ) کاربر سفارش‌دهنده: متقاضی استفاده از سرویس پیک تی بی تی  که با ثبت نام در سامانه تی بی تی  نسبت به ارسال درخواست حمل مرسوله با تعیین مبدأ، مقصد و شخص دریافت‌کننده اقدام می‌نماید.

ح) دریافت‌کننده: شخصی که بنا به اعلام کاربر سفارش‌دهنده، دریافت‌کننده نهایی مرسوله در مقصد می‌باشد.

خ) کاربر راننده : موتورسوار یا راننده خودرویی که با ثبت نام در سامانه تی بی تی ، نسبت به جابجایی مرسوله از مبدأ به مقصد اقدام می‌نماید.

د) وسیله نقلیه: عبارت است از خودرو یا موتور ثبت نام شده در سامانه تی بی تی  که مشخصات آن در اوراق مالکیتی مربوطه ذکر شده است و جهت جابجایی مرسوله مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ذ) حساب کاربری: عبارت است از حسابی که کاربران (اعم از راننده  و سفارش‌دهنده) جهت استفاده از سرویس پیک تی بی تی  با وارد نمودن اطلاعات مورد نظر در سامانه تی بی تی  ایجاد می‌نمایند و از طریق آن از این سرویس بهره‌مند می‌گردند.

ر) مرسوله: انواع بار، بسته، کالا، محصول و موارد مشابه که دارای شرایط مندرج در ماده ۴ می‌باشد.

ماده ۱- ایجاد حساب کاربری و شرایط آن

۱‏-۱- برای عضویت در سامانه تی بی تی  و استفاده از تمامی خدمات آن، لازم است کاربر راننده  اقدام به ایجاد یک حساب کاربری در این سامانه نماید. برای ایجاد حساب کاربری شرایط زیر الزامی است:

داشتن ۱۸ سال تمام شمسی

تکمیل فرم مشخصات از قبیل نام، نام خانوادگی، شماره ملی، شماره‌ی همراه، گواهی‌نامه رانندگی و شماره حساب بانکی و شماره شبا مربوطه

مشخصات وسیله نقلیه شامل کارت خودرو یا موتور، بیمه‌نامه شخص ثالث، کد معرف و سایر موارد

تبصره: در صورتی که اعتبار هر کدام از مدارک ارائه شده به شرکت ذیل قرارداد کاربری راننده  با شرکت یا این شرایط استفاده منقضی شده و یا کمتر از ۱ ماه از تاریخ انقضای آن باقی مانده باشد، شرکت مجاز است حساب کاربری راننده  را تا ارائه اصل و تصویر مدرک تمدید شده به شرکت مسدود سازد.

۱‏-۲- هر شخص (اعم از حقیقی و حقوقی) تنها مجاز به افتتاح یک حساب کاربری در تی بی تی  است.

۱‏-۳- کاربر راننده  مسئولیت صحت اطلاعات مندرج در حساب کاربری را می‌‌پذیرد و متعهد می‌‌شود که در صورت تغییر در هر بخش از این اطلاعات، حساب کاربری خود را در سامانه تی بی تی  به‌روز نماید. وارد کردن اطلاعات نادرست و غیردقیق ممکن است منجر به محرومیت کاربر راننده  از خدمات سامانه تی بی تی  شود و وی نمی‌‌تواند به این موضوع معترض گردد.

۱‏-۴- هر کاربر راننده  با ثبت‌نام در سامانه تی بی تی  و ایجاد حساب کاربری به نام خود صحت انتساب تمام پیام‌‌های صادره ازحساب کاربری خویش را پذیرفته و در نتیجه حق هرگونه اعتراض یا ادعای آتی (مبنی بر انکار، تردید یا جعل داده‌ی پیام‌های ارسالی) را از خویش سلب و اسقاط می‌‌نماید.

۱‏-۵- در صورت عدم همکاری کاربر راننده  و ارائه نکردن اطلاعات مربوط – در شرایط خاص که ممکن است ارائه اطلاعات بیشتری مورد نیاز باشد یا در شرایطی که احراز هویت مجدد لازم باشد – شرکت حق انسداد حساب کاربر راننده  را خواهد داشت.

ماده ۲- هزینه‌‌ استفاده از خدمات و نحوه‌ی پرداخت آن

۲‏-۱- با توجه به این‌که اتصال به اینترنت برای استفاده از سامانه تی بی تی  ضروری است، کاربر راننده  می‌‌بایست اینترنت مورد نیاز را به‌انضمام سایر لوازم استفاده از سامانه تی بی تی  تدارک ببیند و مخارج آن‌‌ها را شخصاً تأمین نماید. بدین‌‌وصف، شرکت تعهدی به پرداخت مخارج اینترنت مصرفی و موارد مشابه به کاربر راننده  ندارد.

۲‏-۲- هزینه‌ی سفر از طریق سامانه تی بی تی  محاسبه و به کاربر راننده  اعلام می‌‌گردد. هزینه‌ی خدمات ارائه‌شده با توجه به زمان درخواست حمل (ساعات مختلف یا روزهای هفته)، مبدأ و مقصد سفر و دیگر عوامل مؤثر متغیر خواهد بود و کاربر راننده  پس از مشاهده‌ی قیمت و قبول درخواست حمل، حق هرگونه اعتراض در این خصوص را از خود سلب و اسقاط می‌‌نماید.

۲‏-۳- نظر به این که کاربران سفارش‌دهنده از طریق نرم سامانه تی بی تی  به کاربر راننده  معرفی می‌گردند، کاربر راننده  متعهد است از هر دریافتی خود از کاربران سفارش‌دهنده تحت عنوان کرایه حمل، درصدی را به عنوان «حق استفاده و بهره برداری از سامانه تی بی تی » به شرکت بپردازد که این درصد در قرارداد منعقده بین شرکت و کاربر راننده  درج شده است. از مجموع مبلغ دریافتی از کاربران سفارش‌دهندگان، عوارض شهرداری به‌صورت خودکار کسر شده و مبلغ باقی‌مانده پس از کسر «حق استفاده و بهره‌برداری از سامانه تی بی تی » در وجه کاربر راننده  کارسازی می‌گردد. جهت تسهیل امور، کاربر راننده  مطابق شرایط استفاده حاضر به شرکت وکالت می‌دهد کرایه سفر را از کاربر سفارش‌دهنده وصول نموده و پس از کسر موارد بالا، الباقی را به حساب کاربر راننده  واریز نماید.

۲‏-۴- کاربر راننده  مطابق شرایط استفاده به شرکت اختیار می‌دهد هر زمان بنا به تشخیص خود، درصد «حق استفاده و بهره برداری از نرم سامانه تی بی تی » از خدمات را تغییر دهد. در چنین فرضی، مبلغ جدید از طریق نرم تی بی تی  و پیامک به کاربر راننده  اطلاع داده خواهد شد و نامبرده حق هر گونه اعتراض در این خصوص را از خود سلب و ساقط می‌نماید.

۲‏-۵- کاربر راننده ، کرایه حمل را در پایان حمل به یکی از دو روش زیر دریافت می‌نماید: (۱) پرداخت اینترنتی از طریق سامانه تی بی تی  توسط کاربران سفارش‌دهنده (۲) پرداخت نقدی.

تبصره: کاربر مجاز نیست کاربر سفارش‌دهنده را نسبت به انتخاب یکی از شیوه‌های پرداخت نقدی یا اعتباری اجبار نماید. در صورت احراز تخلف، شرکت حق تعلیق حساب کاربری راننده  و یا قطع همکاری با وی، حسب مورد، را خواهد داشت.

۲‏-۶- در مواردی به تشخیص و صلاحدید شرکت، بسته‌‌های تشویقی (به‌صورت عمومی و برای همه‌ی کاربران راننده  یا به‌صورت اختصاصی و برای کاربران خاص) به‌عنوان هدیه، جایزه، پاداش) و بدون دریافت هزینه، برای کاربران راننده  در نظر گرفته می‌‌شود که در قالب آن مبلغ مشخصی به‌عنوان درآمد مازاد به اعتبار کاربر راننده  افزوده می‌‌شود. در صورتی که بسته‌‌ها دارای تاریخ اعتبار مشخصی باشند، پس از آن تاریخ بلااعتبار خواهند بود.

ماده ۳- حقوق و مسئولیت‌های کاربر راننده  در سرویس پیک تی بی تی

۳‏-۱- کاربر راننده  پس از دریافت درخواست از سامانه تی بی تی ، موظف است در مدت زمان متعارف در مبدأ حاضر شده و مرسوله را از کاربر سفارش‌دهنده دریافت نموده و ظرف مدت متعارف به مقصد رسانده و تحویل دریافت‌کننده معین شده از سوی کاربر سفارش‌دهنده دهد.

۳‏-۲- کاربر راننده  موظف است شخصاً و با وسیله نقلیه ثبت‌نام شده در سامانه تی بی تی  نسبت به انجام سرویس پیک تی بی تی  اقدام نماید. در غیر این‌صورت، مطابق با ضوابط مذکور در «شرایط استفاده از خدمات هوشمند جابجایی مسافر تی بی تی  برای کاربران راننده » با وی برخورد خواهد شد.

۳‏-۳- راننده  موظف است مرسوله موردنظر را از نشانی مبدأ به نشانی مقصد حمل نموده و فقط تحویل شخص دریافت‌کننده دهد؛ بدین منظور، لازم است راننده  مشخصات مربوط به پلاک و واحد نشانی مقصد و شخص دریافت‌کننده را با کاربر سفارش‌دهنده هماهنگ نماید. تحویل مرسوله در محلی به غیر از پلاک یا واحد مقصد مانند خیابان و کوچه و به شخصی غیر از شخص دریافت‌کننده توسط کاربر راننده  ممنوع می‌باشد.

۳‏-۴- کاربر راننده  موظف است هماهنگی‌های لازم را با کاربر سفارش‌دهنده درخصوص مشخصات دریافت‌کننده انجام دهد.

۳‏-۵- کاربر راننده  مجاز نیست خارج از سامانه تی بی تی ، نسبت به ارائه خدمات به کاربر سفارش‌دهنده معرفی‌شده از سوی شرکت بپردازد. در صورتی که خلاف این امر برای شرکت محرز شود، شرکت مجاز است حساب کاربری متخلف را معلق نموده و خسارات وارده به خود را از جمله از محل سفته حسن انجام تعهدات کاربر راننده ، در صورت وجود، جبران نماید.

۳‏-۶- کاربر راننده  موظف است وسیله نقلیه خود را جهت بارگیری مرسولات آماده نماید و تمهیدات لازم از قبیل مهیا نمودن فضای مناسب مانند شرایط صندوق خودرو یا جعبه (باکس) موتور را از قبل فراهم سازد که البته این امر می‌بایست همراه با رعایت نکات ایمنی و مقررات راهنمایی و رانندگی باشد.

تبصره درخصوص خودروهای دوگانه سوز، مهیا نمودن فضای مناسب در صندوق خودرو، می‌بایست همراه با رعایت نکات ایمنی باشد.

۳‏-۷- کاربر راننده  می‌بایست در طول سفر کلیه قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، از جمله استفاده از کلاه ایمنی (در خصوص موتورسواران) و بستن کمربند ایمنی (در خصوص رانندگان خودرو)، را رعایت نماید و احتیاطات لازم، از جمله رعایت سرعت مناسب، را جهت حمل صحیح مرسوله به عمل آورد. همچنین، استفاده از تلفن همراه و استعمال دخانیات در طول حمل اکیدا ممنوع می‌باشد.

۳‏-۸- کاربر راننده  متعهد می‌شود و در حفظ و نگهداری مرسوله اقدامات لازم را انجام دهد.

۳‏-۹- راننده  به هیچ عنوان مجاز به گشودن مرسوله به هر شکل ولو جزئی در طول حمل نیست.

۳‏-۱۰- در صورتی که کاربر راننده  در طول سفر به دلایلی نظیر باز شدن مرسوله، بسته‌بندی نامناسب، متوقف شدن وسیله نقلیه توسط مأموران پلیس راهور یا راهنمایی و رانندگی و یا بروز تصادف و غیره متوجه شود که مرسوله ارسالی جزو موارد ممنوعه ذکر شده در بند ۴-۱ است می‌بایست مراتب را سریعا به پشتیبانی شرکت اطلاع دهد.

۳‏-۱۱- سوار کردن مسافر در حین حمل مرسوله توسط کاربر راننده  اکیدا ممنوع می‌باشد و در صورت تخلف از این امر، شرکت حق تعلیق و یا قطع همکاری با متخلف را خواهد داشت. همچنین در صورتی که کاربر راننده ، در حین سفر اقدام به لغو سفر نموده و سفر دیگری را بپذیرد، موضوع به عنوان تخلف محسوب شده و شرکت حق قطع همکاری با وی را خواهد داشت.

۳‏-۱۲- در صورتی که کاربر راننده  به دلایلی خارج از اختیار نظیر بروز تصادفات، شرایط نامساعد جوی و … نتواند مرسوله را به موقع به دریافت‌کننده برساند، موظف است مراتب را به کاربر سفارش‌دهنده و پشتیبانی اعلام نماید و مطابق با دستورات پشتیبانی شرکت عمل کند.

۳‏-۱۳- در صورتی که کاربر سفارش‌دهنده ادعای آسیب یا خسارت به مرسوله توسط کاربر راننده  را داشته باشد، می‌بایست مراتب را تا زمانی که راننده  نزد وی حاضر است، به پشتیبانی شرکت اعلام نماید. پشتیبانی پس از وصول ادعای کاربر سفارش‌دهنده، نسبت به پیگیری و بررسی موضوع اقدام و نتیجه را به کاربران اطلاع‌رسانی می‌نماید.

۳‏-۱۴- در صورتی که بخشی از کالا یا مرسوله در وسیله نقلیه جا مانده باشد، کاربر راننده  موظف است به محض اطلاع و یا درخواست کاربر سفارش‌دهنده، مراتب را با پشتیبانی مطرح نموده و کسب تکلیف نماید و حسب راهنمایی پشتیبانی، مرسوله را به مبدأ بازگردانده و تحویل کاربر سفارش‌دهنده دهد.

۳‏-۱۵- کاربر راننده  نمی‌تواند عملیات بارگیری و تخلیه مرسوله را در محل‌های توقف ممنوع و محل‌هایی که قانوناً مجاز به توقف در آنها نمی‌باشد، انجام دهد.

۳‏-۱۶- در صورتی که کاربر راننده  متوجه شود کاربر سفارش‌دهنده، درخواست خدماتی خارج از محدوده سرویس پیک تی بی تی  را دارد، مجاز به پذیرفتن این درخواست نمی‌باشد در غیر این‌صورت کلیه مسئولیت‌های احتمالی برعهده وی و یا کاربر سفارش‌دهنده می‌باشد. خدمات خارج از محدوده برای نمونه شامل درخواست انجام کارهای اداری در سازمان‌ها و ادارات و بانک‌ها می‌باشد.

۳‏-۱۷- در صورتی که مرسوله دارای بسته‌بندی مناسب نباشد، راننده  موظف است مراتب را به کاربر سفارش‌دهنده تذکر داده و در صورت عدم ترتیب اثر بدان توسط کاربر سفارش‌دهنده، از پذیرش مرسوله خودداری ورزد.

۳‏-۱۸- برای اجتناب از ادعاهای احتمالی، راننده  می‌بایست همزمان با تحویل مرسوله به دریافت‌کننده، رسید مکتوب مبنی بر دریافت مرسوله به صورت صحیح و کامل را دریافت نماید.

۳‏-۱۹- کاربر راننده  می‌بایست صرفاً درخصوص کالا، مرسوله یا مرسولاتی که دارای حجم و وزن متناسب با وسیله نقلیه بوده و مخالف با دستورالعمل کارخانه سازنده خودرو یا موتور نباشد، نسبت به ارائه سرویس اقدام نماید و در غیر این‌صورت، باید از پذیرفتن درخواست امتناع نماید. در هر صورت، وزن مرسوله برای خودرو نباید بیش از ۱۰۰ کیلوگرم و ابعاد آن نباید بیش از ۷۵*۷۵*۷۵ و برای موتور نباید بیش از ۲۵ کیلوگرم و ابعاد آن نباید بیش از ۴۵*۴۵*۴۵ باشد.

۳‏-۲۰- کاربر راننده  مسئول تحویل کالا و مرسولات درب منزل یا نشانی مشخص شده توسط کاربر سفارش‌دهنده (مطابق شرایط بند ۳-۱ تا ۳-۳) می‌باشد. در صورتی که وزن کالا یا مرسولات بیش از ۱۵ کیلوگرم باشد، مسئولیت بارگیری و تخلیه آنها بر عهده کاربر سفارش‌دهنده و دریافت‌کننده می‌باشد. این امر می‌بایست پیش از انجام سفارش از سوی کاربر راننده  با کاربر سفارش‌دهنده هماهنگ گردد.

۳‏-۲۱- کاربر راننده  موظف است پس از حضور در مبدأ، ابتدا نسبت به احراز عرفی هویت کاربر سفارش‌دهنده اقدام نموده سپس مرسوله را تحویل بگیرد. به همین ترتیب، کاربر راننده  موظف است پس احراز عرفی هویت دریافت‌کننده، مرسوله را به وی تحویل دهد.

۳‏-۲۲- کاربر راننده  متعهد است یک شماره شبا را در حساب کاربری خود در تی بی تی  وارد نماید تا در مواردی که هزینه سفرهای موضوع قرارداد‌ (کرایه)، به صورت آنلاین از سوی مسافران پرداخت می‌شود، شرکت، این مبالغ را پس از کسر عوارض شهرداری و نیز سهم خود (مقرر در ماده ۲) به این حساب واریز نماید. کاربر اقرار می‌نماید که واریز به این حساب، به منزله پرداخت به شخص ایشان بوده و ذمه شرکت با واریز وجوه موصوف به این حساب، بری می‌شود و کاربر نمی تواند در آینده مدعی عدم پرداخت گردد. در صورتی که به هر دلیلی مبالغی به حساب راننده واریز شود که وی مستحق آنها نبوده است، وی موظف به استرداد فوری مبلغ به تی بی تی  بوده و تی بی تی  مجاز به پیگیری و ارائه درخواست استرداد مبالغ اضافه به بانک مربوطه می باشد.

ماده ۴- شرایط و الزامات مربوط به مرسوله

۴‏-۱- درخواست حمل مرسولات زیر ممنوع است:

مشروبات الکلی و مواد مخدر، اسلحه، وسایل قمار، مواد اشتعال زا، مواد منفجره، محترقه، مواد سمی، اسیدی، بیماری‌زا و بدبو، مایعات و جامدات آتش زا و سوختنی، مواد و وسایل رادیواکتیو

اشیاء قیمتی طلا و جواهرات و اسناد تعهدآور بانکی، پول نقد، ارز

حیوانات اهلی و وحشی

بارهای دارای مجوز خاص مانند نخاله‌های ساختمانی

هر گونه کالا، وسیله یا شیء که در زمره ممنوعات پستی مصرح در پایگاه اینترنتی شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

۴‏-۲- در صورتی که کاربر راننده  با علم به محتویات مرسوله مذکور در بند قبل، نسبت به جابجایی آن اقدام نماید، شرکت حساب کاربری وی را مسدود و نسبت به وصول خسارات وارده، از جمله خسارات وارده به حیثیت تجاری شرکت و برند تی بی تی  اقدامات لازم را مبذول خواهد داشت.

۴‏-۳- وزن مرسوله برای خودرو نباید بیش از ۱۰۰ کیلوگرم و ابعاد آن نباید بیش از ۷۵*۷۵*۷۵ و برای موتور نباید بیش از ۲۵ کیلوگرم و ابعاد آن نباید بیش از ۴۵*۴۵*۴۵ باشد.

ماده ۵- حقوق و مسئولیت‌های شرکت

۵‏-۱- شرکت متعهد است کلیه آموزش های لازم جهت استفاده از سامانه تی بی تی  را به صورت رایگان به کاربر راننده  ارائه دهد.

۵‏-۲- شرکت متعهد به تلاش برای ارائه‌ی خدمات نرم‌افزاری باکیفیت است و در این راه تلاش می‌‌کند با به‌روزرسانی سامانه تی بی تی  متناسب با نیاز کاربران سطح خدمات ارائه‌شده را ارتقا بخشد.

۵‏-۳- شرکت متعهد است با اطلاع از بروز نقص در سامانه تی بی تی ، نسبت به رفع آن اقدام نماید و در تمام طول قرارداد، موظف به پشتیبانی فنی از این سامانه می‌باشد.

۵‏-۴- شرکت از طریق تیم پشتیبانی خود نسبت به ارائه خدمات پشتیبانی طبق شرایط و ضوابط اعلام‌شده اقدام می‌نماید.

۵‏-۵- – شرکت هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص عملکرد اشخاص ثالث که ممکن است موجب حدوث نقص یا اشکال و ایرادی در حساب کاربری کاربر گردد، نخواهد داشت.

۵‏-۶- شرکت امکان استفاده از سامانه تی بی تی  را با شرایط فوق‌الذکر برای کاربران فراهم می‌نماید. شرکت نمی‌‌تواند اجرا شدن سامانه تی بی تی  را در تمامی سخت‌افزارها، دستگاه‌های تلفن همراه یا شبکه‌های ارتباطی تضمین نماید.

۵‏-۷- شرکت مطابق با ضوابط مذکور در ماده ۶ از حریم خصوصی، از داده‌ها و اطلاعات کاربران صیانت می‌کند.

۵‏-۸- کاربر راننده  می‌پذیرد قرارداد حاضر، یک قرارداد قابل رجوع و جایز از سوی شرکت بوده و شرکت می‌تواند هر زمان تنها به صلاحدید خود و بدون نیاز به تدارک هیچ گونه دلیلی، یک حساب کاربری را مسدود نموده، مانع استفاده کاربر از سامانه تی بی تی  گردد.

ماده ۶- حفاظت از داده‌ها و اطلاعات کاربر راننده

الف) داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز از کاربر راننده

۶‏-۱- کاربران راننده  اطلاعات زیر را در جهت استفاده از سامانه تی بی تی  در اختیار شرکت قرار می‌دهند:

اطلاعاتی که کاربر راننده  به‌صورت مستقیم در فرم مشخصات ثبت‌نام (شامل نام، نام خانوادگی، کد ملی، گواهی‌نامه رانندگی، شماره شبا، شماره‌ی تلفن همراه و پست الکترونیک)، اطلاعات وسیله نقلیه (کارت یا سند موتور یا خودرو، بیمه‌نامه و غیره) و کد معرف در اختیار شرکت قرار می‌‌دهد.

اطلاعاتی که به‌طور غیرمستقیم و در نتیجه‌ی استفاده‌ی کاربر راننده  از سامانه تی بی تی  در این برنامه ذخیره می‌‌شود؛ از جمله موقعیت مکانی مبدأ سفرهای کاربر، طول هر سفر، نشانی مقصد، هزینه‌ی سفر، تراکنش‌های مالی صورت‌گرفته در حساب کاربری جهت استفاده از سامانه تی بی تی  و اطلاعات مربوط به سخت‌افزاری که کاربر با استفاده از آن از سامانه تی بی تی  استفاده می‌‌کند (نظیر سیستم‌عامل آن) و نهایتاً شیوه‌ی اتصال کاربر به اینترنت و مانند آنها.

تبصره در مواردی شرکت به کاربران راننده  اجازه می‌‌دهد نظرات خود را در سامانه تی بی تی  در قالب‌هایی مانند نظرخواهی منتشر کنند، محتوای تولیدشده – و نه کپی‌شده – توسط کاربران راننده  به ‌شیوه‌ی مذکور در مالکیت این کاربران قرار دارد اما کاربران با بارگذاری این موارد روی سامانه تی بی تی  اجازه‌ی استفاده، تغییر و انتشار آن را به هر نحو و در هر زمان به‌صورت رایگان، غیرقابل‌رجوع و قابل انتقال به شرکت واگذار می‌‌کنند.

ب) موارد استفاده از داده‌ها و اطلاعات کاربر راننده  و نحوه حفاظت از آن

۶‏-۲- شرکت در راستای حفظ حریم خصوصی کاربران راننده  با رعایت اصل محرمانگی و التزام به قوانین و مقررات مربوطه، داده‌ها و اطلاعات دریافتی از کاربر راننده  را در موارد زیر مورد استفاده قرار داده و به شرح ذیل از آنها حفاظت به عمل می‌آورد:

داده‌هایی که هنگام ثبت نام مستقیماً از کاربر راننده  أخذ می‌شود (شامل مشخصات راننده  و وسیله نقلیه)، صرفاً در جهت احراز هویت کاربر راننده  و امکان برخورداری از خدمات هوشمند ذیل سامانه تی بی تی  مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت متعهد می‌گردد داده‌های مذکور را صرفا در محدوده ارائه خدمات مذکور مورد استفاده قرار دهد. در همین راستا، پس از ارسال درخواست توسط کاربر سفارش‌دهنده و قبول درخواست توسط کاربر راننده ، داده‌های مزبور در جهت انجام هماهنگی‌های لازم از قبیل تعیین محل دریافت و تحویل مرسولات و زمان آن، با کاربر سفارش‌دهنده به اشتراک گذاشته می‌شوند. همچنین، در شرایطی که وسیله یا وسایل متعلق به کاربر سفارش‌دهنده در وسیله نقلیه جا مانده باشد، استفاده از این داده‌ها جهت هماهنگی‌های بعدی صورت می‌پذیرد.

تبصره: کاربر سفارش‌دهنده و کاربر راننده  در راستای حفاظت از داده‌ها و اطلاعات، از ذخیره اطلاعات سفر و شماره تماس یکدیگر که از طریق سامانه تی بی تی  به آنها معرفی شده‌اند و نیز برقراری ارتباط با یکدیگر خارج از چارچوب ارائه خدمات منع شده‌اند و در صورت احراز تخلف، شرکت حق تعلیق و خاتمه همکاری با متخلف/متخلفان را برای خود محفوظ داشته و مطابق با شرایط و ضوابط با متخلف برخورد خواهد کرد.

درخصوص داده‌ها و اطلاعاتی که به‌طور غیرمستقیم و در نتیجه‌ی استفاده‌ی کاربر راننده  از سامانه تی بی تی  در این برنامه ذخیره می‌‌شود، شرکت متعهد می‌‌شود که اطلاعات ذخیره‌شده را تنها در جهت بهبود کیفیت خدمات استفاده نماید.

در مواردی که سایر اشخاص، حسب مورد، بخشی از فرایند ارائه خدمات را تحت نظارت شرکت عهده‌دار شوند، شرکت مطابق با اصول، قوانین و مقررات صیانت از حریم خصوصی و حفاظت از داده‌ها نسبت به پیشبرد امور اقدام و بر این امر نظارت می‌نماید.

شرکت متعهد می‌گردد، داده‌ها و اطلاعات کاربران راننده  را برای اشخاص ثالث اعم از حقیقی و یا حقوقی با مقاصد تجاری و غیرتجاری خارج از حیطه خدمات فوق‌الذکر، بدون کسب رضایت صاحبان آن افشا ننماید.

تبصره: در صورتی که مقامات قضایی و یا اداری به حکم قانون، داده‌ها و یا اطلاعات مربوط به کاربر یا کاربران خاصی را از شرکت مطالبه نمایند، شرکت مطابق با قانون موظف به افشای آنها به مقامات صالح می‌باشد.

۶‏-۳- با پذیرش این شرایط و مقررات و تا زمانی که کاربر (اعم از راننده  یا سفارش دهنده) از سامانه تی بی تی  استفاده می نماید، شرکت مجاز به ارسال پیامک به شماره تلفن همراه کاربر در خصوص جزئیات سفرها، نحوه استفاده از خدمات تی بی تی ، اطلاع رسانی در خصوص اخبار و طرح های مهم و به طور کلی هر نوع موضوعی است که می تواند منجر به استفاده بهینه کاربر از سامانه تی بی تی  گردد.

ماده ۷- مالکیت حقوق معنوی سامانه تی بی تی

مالکیت معنوی سامانه تی بی تی  و تمام ملحقات آن (از جمله نام، علامت تجاری و خدمات ارائه‌شده تحت این نام و …) متعلق به شرکت است و در نتیجه:

۷‏-۱- کاربران راننده  تنها اجازه‌ی استفاده‌ی محدود و غیرانحصاری از خدمات آن را تحت شرایط توافقات فیمابین دارند بدون آن که این استفاده حقی برای آن‌ها نسبت به مالکیت سامانه تی بی تی  یا سایر حقوق معنوی مربوطه ایجاد نماید یا اجازه‌ی استفاده از نام، علامت تجاری، لوگو و غیره را به آن‌ها اعطا نماید.

۷‏-۲- کاربران راننده  نمی‌‌توانند سامانه تی بی تی  را تغییر دهند، بازتولید یا بازنویسی کنند یا از آن برای تولید یک برنامه‌ی مشابه استفاده نمایند.

۷‏-۳- کاربران راننده  مجاز به استفاده از خدمات سامانه تی بی تی  جز در شرایط مقرر در این سند و همچنین قرارداد فیمابین نیستند و حق اجاره، فروش و به‌طور کلی انتقال سامانه تی بی تی  و حقوق ناشی از آن یا نمایش عمومی آن را نخواهند داشت.

۷‏-۴- کاربران راننده  مجاز نیستند به هیچ ‌یک از سرویس‌‌ها و برنامه‌ها و شبکه‌ی مرتبط با سرورها به‌صورت غیرمجاز دسترسی پیدا کنند یا در این راستا تلاشی انجام دهند و نیز نمی‌‌توانند با استفاده از مهندسی معکوس یا مترجم وارون به کد سطح بالا یا زبان ماشین دست پیدا کنند.

ماده ۸- تجدیدنظر در شرایط استفاده و ابلاغ آن

۸‏-۱- این شرایط استفاده نسبت به کلیه کاربران راننده  که اپلیکیشن تی بی تی  را نصب کرده و از آن استفاده می‌کنند یا از خدمات وب‌اپ استفاده می‌نماید، اعمال می‌گردد.

۸‏-۲- در صورتی که شرایط استفاده حاضر تغییر یابد، شرکت مراتب را با یکی از شیوه‌های ارسال پیامک، ایمیل، بارگذاری شرایط جدید در وبسایت و اپلیکیشن اطلاع‌رسانی می‌نماید. صرف استفاده کاربران راننده  از اپلیکیشن پس از تغییر شرایط استفاده و اطلاع‌رسانی آن به منزله پذیرش شرایط استفاده جدید می‌باشد.

ماده ۹- قانون حاکم و شیوه حل اختلاف

شرایط استفاده از تی بی تی  از هر نظر تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و در صورت بروز اختلاف، طرفین تلاش خواهند کرد تا اختلاف خود را به‌صورت مسالمت‌آمیز و از راه گفت‌وگو حل‌وفصل نمایند. در صورت عدم موفقیت، اختلاف از طریق مراجعه به مراجع قضایی تهران حل‌وفصل خواهد شد.

ماده ۱۰- توافقات نهائی

کاربران راننده  تصدیق می‌نمایند که شرایط استفاده حاضر را به‌طور کامل مطالعه نموده، از مفاد و شرایط آن آگاهی کامل داشته، نسبت به اعمال تمامی این شرایط رضایت دارند و نسبت به مفاد آن ملتزم می‌باشند

تبصره: هرگونه علامت، عدد، کلمه، تصویر یا نشان الکترونیک که مثبِت هویت امضاکننده باشد و به این سند یا سایر اسناد صادره در این زمینه ملحق شود به‌منزله امضای الکترونیک و همانند امضای دست‌نویس واجد اعتبار خواهد بود و امضاکننده را به مفاد سند ملتزم می‌‌نماید.

در مواردی که شرایط استفاده حاضر، صراحتاً یا ضمناً حاوی حکمی نباشد، مراتب تابع قانون یا عرف رایج در این صنعت می‌باشد.

 شرایط استفاده از سرویس پیک تی بی تی  هیچگونه تأثیری بر احکام عمومی مذکور در «شرایط استفاده از خدمات هوشمند جابجایی مسافر تی بی تی برای کاربران راننده » نخواهد داشت لذا احکام عمومی مذکور در شرایط استفاده فوق تا جایی که با این متن تناقضی نداشته باشد، درخصوص رانندگان، معتبر و لازم‌الاجرا خواهند بود.

آخرین بروزرسانی 7-7-1402